Usuwanie żylaków – obliteracja

Usuwanie żylaków, naczynek, pajączków naczyniowych

Żylaki to nie tylko problem estetyczny – uczucie ciężkości nóg, obrzęki, kurcze łydek to pierwsze objawy niewydolności żylnej. Predyspozycje do powstawania żylaków są dziedziczne, choroba częściej dotyka kobiet. Często pierwsze objawy pojawiają się u pań będących w ciąży. Również takie czynniki jak stojąca praca, nadwaga, nieodpowiednia dieta, mają wpływ na powstawanie żylaków. Kończyny dolne są zaopatrywane przez układ żył powierzchownych i głębokich. Żyły posiadają zastawki, których uszkodzenie prowadzi do powstawania żylaków.

Pojawienie się żylaków należy traktować i leczyć jak zaburzenie pracy całego układu żylnego. Ważne jest zarówno leczenie żylaków jak i profilaktyka ich powstawania. W naszym ośrodku proponujemy kompleksowe leczenie zmian żylnych. Przed przystąpieniem do leczenia wykonujemy badanie dopplerowskie układu żylnego. Badanie to jest badaniem ultrasonograficznym które określa przepływ krwi w naczyniach i pozwala wykryć jego zaburzenia. Na podstawie wyników badania kwalifikujemy pacjenta do określonego sposobu leczenia. Do usuwania żylaków stosujemy leczenie obliteracyjne i laserowe.

Leczenie obliteracyjne, czyli skleroterapia, polega na wstrzykiwaniu do światła żyły leku w celu wywołania miejscowego uszkodzenia śródbłonka i zamknięcia żylaka w wyniku zwłóknienia. Wskazaniem do obliteracji są pajączki naczyniowe oraz zmiany żylakowate o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów. W przypadku większych żylaków używa się do ich usuwania specjalnej pianki. Zabieg nie jest bolesny, odczuwalne jest kilka ukłuć cienką igłą i delikatne pieczenie podczas podawania leku. Po podaniu leku noga zawijana jest opaską elastyczną. Założoną opaskę utrzymujemy bez przerwy w pierwszym tygodniu po kuracji, w drugim tygodniu polecamy zdejmowanie opaski na noc. Bezpośrednio po zabiegu wskazany jest godzinny spacer w celu wypłukania śladów leku ze zdrowych żył. Podczas jednej sesji poddajemy terapii jedną kończynę, w przypadku większej ilości zmian zabieg przeprowadzany jest kilkuetapowo. Po zabiegu przez kilka tygodni może być widoczne zasinienie na przebiegu usuniętych żył i w okolicy wkłuć.

Laserowe usuwanie żylaków wykonujemy przezskórnie. Promień lasera wnikając do naczynia niszczy zawartą we krwi hemoglobinę prowadząc do zamknięcia naczynia. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu parametrów zabiegu minimalizuje się uszkodzenia okolicznych tkanek. Metodą laserową usuwamy naczynia nie tylko kończyn dolnych, jak przy skleroterapii, ale również w innych okolicach ciała. W trakcie zabiegu odczuwalne jest pieczenie i ukłucia. Po zabiegu okolica jest zaczerwieniona, pojawiają się zasinienia i obrzęk. Ślady te mogą się utrzymywać do kilku tygodni po zabiegu. Dzięki zabiegom usuwania żylaków w ciągu kilkunastu minut możliwe jest usunięcie zmian dokuczających przez wiele lat. Doradzamy naszym pacjentom coroczne badania okresowe aby zapobiec powstawaniu nowych zmian a już powstałe zmiany leczyć we wczesnym okresie.

W naszym gabinecie w Gdańsku mogą Państwo również dokonać laserowego usuwania blizn i znamion. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania dotyczące zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.