Usuwanie zmarszczek

Botox – toksyna botulinowa

Botox jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej o działaniu przeciwzmarszczkowym. Substancja podawana jest w niewielkich dawkach, dzięki czemu działa jedynie w miejscu wstrzyknięcia. Toksyna botulinowa ma silne działanie blokujące połączenia nerwowe (na przykład nerwów odpowiedzialnych za napięcie mięśni twarzy). To właśnie tę właściwość botoksu wykorzystuje się w kosmetyce.

Każdego dnia, kiedy marszczymy brwi lub śmiejemy się, mięśnie twarzy ulegają skurczom. Powstające w wyniku tego fałdy skórne tworzą zmarszczki i linie, takie jak „kurze łapki” lub międzybrwiowe linie zmartwienia, tzw. mars lub ‚lwia zmarszczka’. Zmarszczki te z upływem czasu pogłębiają się, przez co stają się coraz bardziej widoczne. Wystarczy jednak proste, bezpieczne leczenie toksyną botulinową i po zmarszczkach nie ma śladu. Toksyna botulinowa może skutecznie wygładzić linie mimiki twarzy i przywrócić jej młodość i „świeży” wygląd.

Jak działa toksyna

Toksyna botulinowa blokuje przechodzenie bodźców między nerwami a drobnymi mięśniami twarzy związanymi z mimiką. Uniemożliwia skurcze tych mięśni i jednocześnie marszczenie, fałdowanie się skóry prowadząc do rozluźnienia mięśnia i znajdującej się nad nim skóry. Przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo mięśniowych zachodzi po około 4-6 miesiącach z czym wiąże się efekt działania toksyny botulinowej. Botoks działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują bez zmian. W efekcie wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast znikają zmarszczki. Następstwem leczenia toksyną botulinową nie jest zamrożenie mimiki twarzy.
Ból związany ze wstrzyknięciami jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, a więc bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność. Czas trwania zabiegu wynosi około 15 minut w zależności od ilości wstrzyknięć. Toksyna botulinowa zaczyna działać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a pełen efekt leczenia może być widoczny dopiero po 7-14 dniach.

Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu:

 • zmarszczek między brwiami
 • poziomych linii na czole
 • kurzych łapek
 • linii śmiechu między oczami
 • wygładzenia linii szyi
 • unoszenia brwi, co nadaje im młodszy wygląd i łagodzi wyraz oczu

botox

Przed zabiegiem podania Botoxu / Po 14 dniach od podania Botoxu

Przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej:

 • ciąża, karmienie piersią
 • choroby układu sercowo-naczyniowego
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne
 • choroby płytki mięśniowo-nerwowej
 • choroby układu nerwowego, np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona etc.

Wypełnienia kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w skórze i odpowiadającą za utrzymanie w niej wody. Dzięki swojemu pochodzeniu oraz bardzo długim doświadczeniom w jego stosowaniu jest preparatem skutecznym i przewidywalnym, a przede wszystkim bezpiecznym. Różne dostępne gęstości kwasu hialuronowego pozwalają na pozbycie się różnych problemów – od usunięcia drobnych zmarszczek, poprzez wypełnienia bruzd aż do wolumetrycznych korekcji twarzy. Najczęściej wykonywane zabiegi z jego użyciem to:

 • wypełnienie bruzd nosowo-wargowych
 • wypełnienie „doliny łez”
 • wypełnienie „linii marionetki”
 • kontur i powiększenie ust
 • korekcja wolumetryczna policzków, skroni, okolic bródkowych

Kwas hialuronowy pozwala na uzyskanie różnych efektów w zależności od potrzeb. Zabieg jest krótki i dzięki znieczuleniu praktycznie niebolesny.

Czas zabiegu: około 10-15 minut
Stosowane preparaty: Restylane

Czas utrzymywania się efektów: od 4 miesięcy (lekkie preparaty stosowane do powierzchownych zmarszczek) do 18 miesięcy (wolumetria), średnio około 8 miesięcy.

Efekty widoczne są natychmiast, jednak przez 7-10 dni kwas stabilizuje swoją strukturę, w związku z czym należy traktować okolicę poddaną zabiegowi delikatnie.

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, mogą się pojawić drobne siniaczki i delikatna opuchlizna.

W naszym gabinecie medycyny estetycznej wykonujemy również nieoperacyjny lifting twarzy za pomocą nici liftingujących.

kwas hialuronowy

Radiesse™

Radiesse™ – nowy zabieg na bazie hydroksyapatytu wapnia

wygładzanie zmarszczek

Radiesse to jeden z najbardziej oryginalnych preparatów wypełniających zmarszczki, który oprócz działania wypełniającego, służy do modelowania konturu twarzy. Zwiększa gęstość skóry, poprawia jej strukturę bez nadmiernego dodawania objętości.

Efekty zabiegu są widoczne natychmiast i utrzymują się zazwyczaj ponad rok, a u wielu Pacjentów dłużej. Głównym składnikiem preparatu jest hydroksyapatyt wapnia o unikalnym i opatentowanym składzie, identyczny z tym, jaki występuje w ludzkich kościach i zębach. To gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu.

Podwójny efekt działania Radiesse

Dzięki specjalnemu nośnikowi żelowemu możliwy jest natychmiastowy efekt wypełnienia, widoczny tuż po zabiegu. Z czasem (około 4 miesiące) żel zostaje pochłonięty przez makrofagi i znika, ale jego miejsce zajmuje nowy kolagen wyprodukowany przez fibroblasty. Produkcja nowego kolagenu odbywa się wokół mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia, które tworzą w tkankach „rusztowanie” i są swoistym czynnikiem stymulującym produkcję włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra naturalnie się odmładza, staje się grubsza i bardziej elastyczna.

Jak stosować

wypełnianie zmarszczekRadiesse może być stosowany do wypełnienia umiarkowanych i głębokich bruzd nosowo-wargowych, bródkowo-wargowych, obszarów jarzmowych oraz poprawy kształtu i konturu twarzy, w tym także nosa. Radiesse stosuje się również do odmładzania grzbietowej powierzchni rąk, bowiem dłonie podobnie jak twarz zdradzają upływ czasu. Na ich zewnętrznej stronie coraz wyraźniej odznaczają się naczynia i kości. Utraconą objętość można odzyskać dzięki zabiegowi
z Radiesse.

Decydując się na zabieg, nie ma potrzeby wykonywania testów antyalergicznych, preparat nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Radiesse jest w 100% biokompatybilny tj. wchłania się sposób naturalny. Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg, ale po 3-4 miesiącach zaleca się konsultację lekarską, podczas której lekarz dokona oceny i w razie potrzeby wykona zabieg uzupełniający. Pacjenci z reguły zaraz po wypełnieniu wracają do pełnej aktywności. Możliwe objawy niepożądane takie jak obrzęk, ból, zasinienia czy zaczerwienienie ustępują zwykle po 2-3 dniach.

Czas zabiegu: 15-20 minut.

Bezpieczeństwo i skuteczność Radiesse zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi.

W naszym gabinecie w Gdańsku mogą Państwo również wykonać zabieg wypełniania zmarszczek za pomocą Botoxu.
usuwanie zmarszczek