Przeszczep włosów

Przeszczep włosów jest zabiegiem wykonywanym w celu uzupełnienia ubytków włosów w miejscach gdzie włosy uległy przerzedzeniu. Włosy przenoszone są z okolic o dużej gęstości włosów, najczęściej z okolicy potylicznej. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania przeszczepu włosów są:

  • Łysienie androgenowe u mężczyzn
  • Łysienie androgenowe u kobiet
  • Ubytki włosów w miejscu urazów lub blizn
  • Ubytki brwi i rzęs

Proces łysienia u mężczyzn

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna utraty włosów u człowieka – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ten typ łysienia jest znany również jako łysienie typu męskiego. U panów objawem łysienia androgenowego jest stopniowa utrata włosów, zaczynająca się od skroni. Na czubku głowy włosy stają się cieńsze, a z czasem może pozostać jedynie pas włosów po bokach i z tyłu głowy. Rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia. Decydującą rolę w tym rodzaju łysienia mają predyspozycje genetyczne i wrażliwość włosów na zmiany stężenia androgenów we krwi.

Proces łysienia u kobiet

Zdarza się zdecydowanie rzadziej. Jest to wynikiem ochronnego działania hormonów żeńskich – estrogenów. Stąd najczęściej łysienie u kobiet występuje po okresie menopauzy. Włosy stają się cieńsze równomiernie, na całej głowie, a linia włosów nie cofa się. Rzadko też doprowadza ono do takich ubytków owłosienia jak u mężczyzn. U kobiet mamy najczęściej do czynienia z różnego stopnia przerzedzeniem włosów w okolicy centralnej głowy przy zachowanym owłosieniu w okolicy czołowej.

Technika zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu planujemy rozmieszczenie przeszczepów, poznajemy oczekiwania pacjenta i oceniamy możliwość ich spełnienia. Na tej podstawie planujemy jaka ilość przeszczepów będzie potrzebna. Generalnie ich rodzaj i ilość są uzależnione od koloru włosów, ich grubości oraz od rozległości ubytków. Następnie rozpatrujemy jaki rodzaj zabiegu będzie najodpowiedniejszy w konkretnym przypadku, FUE czy STRIP oraz ewentualnie planujemy użycie urządzeń wspomagających (SAFER). Wszystkie te kroki są na bieżąco uzgadniane z pacjentem i dostosowywane do jego oczekiwań.

Ryzyko zabiegu

Przeszczep włosów jest bezpiecznym zabiegiem. Wyjątkowo może wystąpić stan zapalny skóry głowy spowodowany infekcją. Czasami występują przejściowe zaburzenia czucia skóry głowy. Może również wystąpić obrzęk skóry czoła trwający 1-2 dni po zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem należy unikać przyjmowania Aspiryny i leków przeciwzapalnych przez 10 dni. W dniu zabiegu należy umyć głowę. Zalecamy zgolenie włosów przed wykonaniem zabiegu co ułatwia pielęgnację i zmniejsza ryzyko utraty przeszczepionych włosów po zabiegu.

Przebieg zabiegu

Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas podawania znieczulenia odczuwany jest niewielki ból, może pojawić się uczucie przyspieszenia akcji serca i niepokój co jest spowodowane dodatkiem niewielkiej ilości adrenaliny do środka znieczulającego. Adrenalina zdecydowanie przedłuża czas działania znieczulenia oraz  zmniejsza krwawienie podczas zabiegu.

Metoda STRIP

Zabieg rozpoczyna się od pobrania fragmentu skóry owłosionej z okolicy potylicznej. Jest to najczęściej pasek skóry o szerokości 1-2 cm i długości kilku centymetrów (zależnie od planowanej liczby przeszczepów). Po pobraniu paska skóry rana jest zeszywana przy użyciu specjalnej techniki minimalizującej widoczność blizny. Pobrany fragment skóry dzieli się pod mikroskopem na grafty zawierające 1-3 włosków wraz z mieszkami które są następnie wszczepiane w okolicę biorczą. Czas pobierania paska skóry to około 30 minut.

Metoda FUE

W przypadku metody FUE poszczególne grafty są pobierane pojedynczo przy pomocy specjalnych sztanc o średnicy 0,8 – 0,9 mm. Tutaj również pozyskujey grafty zawierające od 1 do 3 mieszków włosowych. Zamiast pojedynczej blizny w miejscu pobrania pozostają mało widoczne ślady po nakłuciach. Dalszy przebieg zabiegu jest identyczny jak w metodzie STRIP. Czas pobierania graftów metodą FUE to 2-3 godziny, w zależności od ich ilości. Najbardziej czasochłonną częścią zabiegu jest wszczepianie przeszczepów w okolicę biorczą, ta część zabiegu trwa 4 – 6 godzin.

Po operacji przeszczepu włosów

Okres powrotu do pełnej sprawności trwa zazwyczaj 1-2 tygodnie. Po tym czasie punkty pobrania przeszczepów są zagojone i niewidoczne. Odrastające w operowanej okolicy włosy ułatwiają ukrycie drobnych blizenek Metoda FUE pozwala na noszenie bardzo krótkich włosów bez obawy o dostrzegalność śladów interwencji chirurgicznej. Okolica biorcza goi się równie szybko. W pierwszych dniach po zabiegu należy zachować szczególne środki ostrożności by nie uszkodzić przeszczepów i nie spowodować ich wypadnięcia. Strupki pokrywające przeszczepy odpadają w ciągu tygodnia, Po kilku tygodniach od zabiegu przeszczepione włosy wypadają. Dopiero po kilku miesiącach widoczny jest odrost włosów. Pełne efekty zabiegu widoczne są dopiero po roku od przeszczepu.